Press "Enter" to skip to content

Мисливський палац графа Шувалова

Аналоги і порівняння

Довго не міг почати писати про палац. Вагався. Мало хто хоче читати сумні історії, мало кому подобаються некрасиві фотографії. Це з одного боку, а з іншого… Хотілося відобразити стан палацу і звернути на нього хоч невеличку увагу з надією на його реставрацію. Причому я збирався приводити в приклад Батурин з його цитаделлю та палацом Розумовського, водночас розуміючи, що мені почнуть казати щось типу: “ну ти порівняв, то ж столиця козацтва”, “тож палац гетьмана”, “а хто такий Шувалов”…

Але я все одно приведу Батурин в приклад… і не тільки його…

Я відвідував палац Розумовського та цитадель в 2015 році. На фотографіях  бачив якими були ці об’єкти до реставрації, чи у випадку цитаделі – будівництва, як велись розкопки. Я бачив яким воно все стало зараз, вже після реставрації. То чому ж не можна зробити те саме з палацом ?

Палац Розумовського відновили після пожежі !!! Порівняно з палацом Шувалова, який не горів і дожив більш менш нормально до 2006 року і тільки після цього став явно занепадати. Особливо після проведення, так званих, “реставраційних” робіт,  які остаточно його добили – мало того, що забрали виділені кошти, так ще й розграбували палац – вивезли майже весь мармур.

В 2002 році під керівництвом прем’єр-міністра Ющенка В.А. була розроблена Комплексна програма збереження пам’яток заповідника «Гетьманська столиця» і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури смт Батурина. Джерело

Так, тепер можете казати, що “то ж Батурин, то ж козацтво”.

І що? Хочете сказати, що мисливський палац Шувалова це не історія? Чи може з нього не можна зробити об’єкт, до якого їздили б туристи? Чи не можна розвинути інженерно-транспортну інфраструктуру міста Тальне? Відродити лісопарк? Зробити зону відпочинку ? Поряд зробити платний кемпінг для активних туристів ? Відновити підвали та підземні ходи? І в кінці кінців можна навіть подумати про те, щоб палац мав подвійне призначення, це якщо вже сильно припікає питання грошей, наприклад розмістити там музей (який буде відноситись не тільки до тематики палацу) чи зробити культурним осередком міста Тальне.

Тим більше шкода втрачати такий історичний об’єкт і через присутність найбільшого поселення трипільців в селі Легедзине (приблизно 20 км від Тального).

І ще один момент. Село Буки в якому розташований Буцький каньйон, якому нема аналогів в Україні – 38 кілометрів від Тального!

Буки – Тальне – Легедзине – це був би чудовий веломаршрут (це вже я як велосипедист ))

А з іншого боку, подивіться на палац графа Шенборна. Він же в чудовому стані !!! Так, з нього зробили санаторій. Ось вам і подвійне призначення.

Тож про сумне

Нас зустрічає паркан з металопрофілю, який склепано, як попало. Далі ось така вежа зі зламаним флюгером.

Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Вежа. Мисливський палац Шувалова
Мисливський палац Шувалова. місто Тальне
Зламаний флюгер. Мисливський палац Шувалова

За часів Другой Світової Війни в палаці розташовувся госпіталь для німецьких льотчиків. Кажуть, що скоріш за все “наші”, тобто радянські війська, стріляючи по замку, і влучили у флюгер.

Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Герб на вежі. Мисливський палац Шувалова
Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Загальний вигляд з чорного входу. Мисливський палац Шувалова

 

Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Друга вежа. Мисливський палац Шувалова

На перший погляд по лісах може скластись враження що йдеться реконструкція, але… далі все побачите самі.

Мисливський палац Шувалова. місто Тальне
Чорний хід. Мисливський палац Шувалова.
Мисливський палац Шувалова
Мисливський палац Шувалова
Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Колони. Мисливський палац Шувалова

Тільки в грудні 2014 році палац перейшов у власність Тальнівської міської ради. До цього він був, так би мовити, безхозним. І, я так розумію. це тягнулося з 1991 року.

Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Сходи ще цілі і здаються надійними. Мисливський палац Шувалова
Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Стеля першого поверху. Мисливський палац Шувалова.

Такі види стелі будуть нас зустрічати майже в кожній кімнаті чи залі. В деяких місцях стан, ще гірший, ніж на цих фото.

Вітання з минулого.

Цей плакат зустрів нас одразу при вході.

Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Щось намагалися робити, але все покинуто
Труба опалення, ще мабуть з рядянських часів. В деяких кімнатах видно що їх вирізали. А тут ще залишилася.

Палац за часи свого існування “приймав” багатьох: в ньому був технікум, потім музей хліба (пов’язаний з трипільською хліборобною культурою), який потім частково перенесли в Умань…

Мисливський палац Шувалова, місто Тальне
Тут трохи видніються підвальні приміщення. Мисливський палац Шувалова.

Сходи. Мисливський палац Шувалова.
Над сходами, з другого поверху бачимо ось таке. Мисливський палац Шувалова.
Трохи гіпсокартону не завадить

Потрійний сум – руїни, осінь і дощ.
Дуб. Почав рости ще до будівництва палацу. Дубам, що ростуть поряд, понад 300 років.

А в цій кімнаті досить сильно все протікає.

Арка над сходами в першій вежі. які ведуть на балкон до зламаного флюгера.
Навіть метало пластикові труби видніються… і калюжа

Певний час, коли палац нікому не належав, в ньому ховалися наркомани та бомжі, тому що він ні ким не охоронявся. Завдяки директору музею трипільскької культури в Легедзиному Владиславу Чабанюку, тут нарешті з’явився сторож.

До речі, дуже рекомендую відвідати музей трипільської культури в Легедзиному. Владислав – енергійний і захоплений своєю справою чоловік. Його дуже цікаво слухати.

Ванна кімната. Кахель, здається, ще оригінальний.
Тут підлогу теж не встигли розікрасти, або просто було не вигідно знімати.
Котельне приміщення розташовувалось в підвалах. Звідти тепло розповсюджувалося по палацу. Навіть була тепла підлога.
Оригінальний мармур та кахель. Зі сторони чорного входу.
Не оригінальна черепиця. Оригінальну вивезли, а цю привезли, щоб здавалось, що вона з палацу, справа була десь під час спроби реконструкції.

 

Підходимо до центрального входу.

Вид з центрального входу. Одинокий пам’ятник Олександру Володимировичу Скворцову.

Садиба та замок нині є частиною Тальнівського парку – парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Постанова Ради міністрів № 105 від 29.01.1960р WiKi

Знаходиться в паркові з рідкісними деревами та рослинами , які завозились на територію країни із Європи. Костя Кутвицкий

“Державного значення”, “рідкісні рослини”…. і такий стан навколо.

Стародавній велетень.

Трохи маразму

Ще одне. Хочу щоб ви відчули рівень маразму в нашій країні, який був і який, на жаль, лишився. Після того як Костя провів нам екскурсію, ми його відвозили на автовокзал де він зустрічав іншу групу туристів (відгук можна знайти в групі). По дорозі він нам розповів ще один історичний казус нашої держави.

Вище мосту, що стоїть на річці Тальянка, є гора Слави зі статуями загиблих солдат, а за нею була Свято Троїцька церква (до неї з Умані перепоховали Софію у 1846 році). Церкву зруйнували і на тому місці побудували хлібзавод, уламки церкви екскаваторами з того пагорба скинули в річку Тальянку під міст, ось так там опинилися могильна плита Софії Глявоне.

Це передісторія до казусу.

А казус полягає в тому, що наче б то й можна було дістати ту плиту з річки, і можливо не тільки її. Але виявляється, що робити там ніхто нічого не буде (сподіваюсь, поки що) бо пам’ятки історії чіпати не можна. Тобто є принаймні одна пам’ятка історії, яку можна було б діставши виставити в музеї, чи ще десь, але дістати її не можуть, бо це пам’ятка історії і вона має залишитися на місці…

Деякі ресурси

Група Мисливський палац графа Шувалова 1902-1905 рр

Місто Тальне. Замки та храми України.

P.S.

Сподіваюсь за своє життя я ще застану цей палац у відновленому стані. Дуже хочеться бачити такі покращення.

Facebook Comments

Поділитися

В гору